Coaching Assignments

2018 - 2019 Coaching Assignments

Senior Girls Program
Age Teams Coaches Program Staff Levels

U19

00/01 Eclipse Blue

Brad Bagan

 

Nick Brown

Jimena Rojas

Jason Strange

Premier
U18

00/01 Eclipse Elite

Tammy DeCesare

SRPL / ENPL

 

U17

02 Eclipse Elite

02 Eclipse Blue

02 Eclipse Navy

Chad Metzler

Tammy DeCesare

Erik Turnblom

SRPL Premier / ENPL

Classic I

Classic II

U16

03 Eclipse Elite

03 Eclipse Blue

Adam Tipper

Adam Tipper

Premier / ENPL

Classic I

U15

04 Eclipse Elite

04 Eclipse Blue

04 Eclipse Black

Kate Hammes

Nick Brown

Jimena Rojas

Jimena Rojas

Jason Strange

Scott Flowers

SRPL/ENPL

Premier

Classic II

Senior Boys Program
Age Teams Coaches Assistant Coach Levels

U18

01 Force Blue

01 Force Black

Adam Tipper

Stephen Chaconas

Classic I/ENPL

Classic II

U17

02 Force Blue

02 Force Black

Stephen Chaconas

Erik Turnblom

Barry Slagle

Premier/ENPL

Classic II

U16

03 Force Blue

03 Force Black

03 Force White

Nick Brown

Barry Slagle

TBD

Chad Metzler

Classic I/ENPL

Classic II

Classic II

U15

04 Force Elite

04 Force Blue

Brad Bagan

Barry Slagle

Scott Flowers

SRPL/ENPL

Classic II

Junior Girls Program
Age Teams Coaches Program Staff Level

U14

05 Eclipse Elite

05 Eclipse Blue

05 Eclipse Black

05 Eclipse White

Chad Metzler

Stephanie Demake

Adam Denton

Fil Wilkinson

 

Adam Tipper

Jimena Rojas

Jason Strange

SRPL/ENPL

Classic II

Classic II

U13

06 Eclipse Elite

06 Eclipse Blue

06 Eclipse Black

Kate Hammes

Tammy DeCesare

Bobby Cardelle

Open/ENPL

Classic II

Classic II

Junior Boys Program
Age Teams Coaches Program Staff Levels

U14

05 Force Elite

05 Force Blue

05 Force Black

Stephen Chaconas

Barry Slagle

Ryan Lutrell

Scott Flowers

Matt Bice

Jimena Rojas

Jason Strange

Premier/ENPL

Classic II

Classic II

U13

06 Force Elite

06 Force Blue

06 Force Black

Phil Dobbing

Adam Denton

Ryan Lutrell

Open/ENPL

Classic II

Classic II

U11/U12 Girls 
Age Teams Coaches Program Staff Levels

U12

07 Dash ENPL

07 Thorns

07 Reign

Phil Dobbing

TBD

Cleve Pechuekonis

Phil Dobbing

Stephen Sweeney

Open/ENPL

Classic II

Classic II

U11

08 Breakers

08 Courage

Fil Wilkinson

Cleve Pechuekonis

Open

Classic II

U11/U12 Boys
Age Teams Coaches Program Staff Levels

U12

07 Revolution ENPL

07 Timbers

07 Earthquakes

07 Dynamo

Stephen Sweeney

Kenny Bonilla

Bobby Cardelle

TBD

Phil Dobbing

Stephen Sweeney

Open/ENPL

Open

Classic II

Classic II

U11

08 Red Bulls

08 Galaxy

08 United

Chad Metzler

Kenny Bonilla

Brenda Cress

Open

Classic II

Select

U10/U9 Youth Academy
Age Teams Coaches Program Staff Levels

U10

U9

Girls Academy

Stephen Sweeney

Phil Dobbing

Bobby Cardelle

Erik Turnblom

Kenny Bonilla

Fil Wilkinson

NCYSA Academy

U10

U9 

Boys Academy

Stephen Sweeney

NCYSA Academy